Samtal: Människans relation till djur – då och nu

Hur har vår syn på djur förändrats genom historien, och hur ser relationen ut idag? I samband med öppningen av den nya utställningen Ett hjärta i allt bjuder Arbetets museum in till ett fördjupande samtal om försöksdjur, lantbrukets djur och människans roll gentemot det "mer-än-mänskliga".

26 augusti 2026
18:00 19:00
Arbetets museum, Plan 5

Ingår i invigningen av utställningen Ett hjärta i allt

Hur har vår syn på djur förändrats genom historien, och hur ser relationen ut idag? I samband med öppningen av den nya utställningen Ett hjärta i allt bjuder Arbetets museum in till ett fördjupande samtal om försöksdjur, lantbrukets djur och människans roll gentemot det ”mer-än-mänskliga”.

Om samtalet

Under kvällen reflekterar forskaren Caroline Owman och museichefen Niklas Cserhalmi kring svåra och tankeväckande frågor:

  • Det osynliggjorda djuret: Hur omvandlas levande djur till tekniska instrument inom medicinsk forskning och varför finns det så få spår av djurförsök och försöksdjur i våra medicinhistoriska museisamlingar?
  • Historiska relationer: Vad kan äldre rättegångsprotokoll om djurplågeri avslöja om bondens relation till sina djur i det sena bondesamhället?
  • Människan och djuret idag: Hur förhåller vi oss till djur i dagens samhälle, både inom forskningen, lantbruket och i naturen?

Efter samtalet öppnar vi upp för frågor och diskussion tillsammans med publiken.

Praktisk information

Datum: Onsdag 26 augusti

Tid: Kl. 18.00–19.00

  • 18.00–18.45: Samtal mellan Caroline Owman och Niklas Cserhalmi
  • 18.45–19.00: Frågestund och publiksamtal

Plats: Arbetets museum

Entré: Fri entré

Medverkande

Caroline Owman

Forskare i miljöhumaniora med fokus på det ”mer-än-mänskliga” i museer och kulturarv. I sin forskning undersöker hon bland annat hur försöksdjur används inom medicinsk forskning och hur deras historia representeras (eller osynliggörs) på museum.

Niklas Cserhalmi

Museichef på Arbetets museum. Niklas har en doktorsexamen där han undersökte lantbrukets djur i det sena bondesamhället. Genom bland annat rättegångsprotokoll om djurplågeri har han studerat bondebefolkningens relation och inställning till sina djur. På fritiden är han även jägare.


Vill du vara säker på att inte missa något som är på gång?

På Arbetets museum är det alltid något på gång. Vi anordnar spännande programaktiviteter året runt, för alla åldrar. Upptäck våra evenemang eller följ oss på sociala medier!