FORSKNING - DOKUMENTATION
Vi samlar inga föremål, utan istället människors minnen och berättelser.
Vid forsknings- och dokumentationsavdelningen arbetar vi med undersökningar av kvinnors och mäns arbete och vardagsliv ur både ett nutida och historiskt perspektiv. Människors upplevelser av arbetslivet och de rådande förhållandena på arbetsmarknaden kan bevaras genom dels fältarbeten, dels insamlingar av yrkesminnen.
Redan vid planerna på att starta ett Arbetets museum i början av 1980-talet hade forskning och dokumentation en framträdande plats. Den bärande tanken var att detta nya museum inte skulle samla på föremål – utan på människors minnen och berättelser. I utställningar, publikationer, vid möten och seminarier skulle sedan denna kunskap gestaltas och förmedlas och därigenom bli ett levande inslag i samhällsdebatten.
Den ideala arbetsmodell som vi följer kallas metaforiskt för samverkansspiralen. Arbetssättet ger en stegvis ökad kunskap genom samverkan på olika nivåer i både planering och genomförande av projekten. Det innebär att verksamheten kännetecknas av dels samarbete med andra museer och institutioner, dels av möten mellan praktiker och teoretiker.I nästan alla utställningar som museet producerar ingår därför forskning och dokumentation.
En dokumentation består vanligen av en konstnärlig, etnologisk och/eller fotografisk gestaltning av människor och miljö på en arbetsplats.
En minnesinsamling innebär en efterlysning av människors skriftliga berättelser av arbete och liv, förmedlat genom till exempel upprop i facklig press eller via internet.
För mer information kontakta forskningschef
Sofia Seifarth, tel 011-23 17 22