Dubbelvernissage
The last rejoneador?
Ocean - I Rajasthan finns inget hav

Två fotoutställningar invigs
lördag 20 mars kl 14
Utställningarna visas på plan 7 fram till 23 maj. Fotograferna berättar om sina projekt vid vernissagen.

Fotograf Niclas Albinsson har under 2009 följt en av Spaniens mest framgångsrika rejoneadorer- tjurfäktare till häst. Det har blivit en fotografisk berättelse om drivkrafter och traditioner. Bilderna speglar i första hand inte den blodiga fighten utan visar träning och cermoniella förberedelser. I utställningen ingår även en film.

Niclas Albinsson är efter 15 år i Stockholm tillbaka i hemstaden Linköping. Här driver han en fotostudio med inriktning på reklam, reportage och dokumentärt fotografi. Niclas arbetar också med film och driver egna fotoprojekt
Ocean. Foto: Martin Bogren
Resan från Rajasthan har tagit nästan ett dygn med buss. Nu är de framme. Männen står tätt tillsammans och väntar på att för första gången i sina liv få se havet. Fotograf Martin Bogrens fotoserie handlar lika mycket om den vänskap och värme som växer fram mellan männen som den intimitet och gemenskap som närvaron vid havet frambringar.

Martin Bogren arbetar i en dokumentär tradition med inriktning på porträtt, reportage och personliga arbeten. 1996 gav han ut boken The Cardigans - Been it som bygger på turnébilder. På senare tid har Martin ställt ut sina bilder i internationella sammanhang.

Tillbaka

Öppettider
Öppet alla dagar 11-17. Tisdagar till 20 (ej kvällsöppet juni-aug).
Fri entré.

Museet är stängt: långfredagen, påskafton, midsommarafton, midsommardagen, julafton och nyårsdagen.

 
Adress

Arbetets museum
Laxholmen
602 21 NORRKÖPING

Telefon: 011-18 98 00
Fax: 011-18 22 90
E-post: info@arbetetsmuseum.se